Owens-Illinois пішла на Схід через ОСТ

Група ОСТ оголосила про продаж Owens-Illinois (виробник склотари) 19% акцій дочірнього підприємства з виробництва склотари «ОСТ-тара».
Також американська компанія отримала кілька опціонів на придбання контрольного пакету «ОСТ-тара» протягом двох років.
«Продаж пакету акцій є одним з етапів залучення стратегічних партнерів у підприємства непрофільного бізнесу», - заявила гендиректор ОСТ Олена Сорокіна. Представник Owens-Illinois підтвердив цю інформацію, але від подальших коментарів відмовився.

Суму угоди сторони не розкривають. Начальник відділу стандартів та випробувань Державного інституту скла (ГІС) Олександр Чесноков оцінив вартість пакету в $ 20 млн. При цьому група ОСТ завбачливо застрахувала й інші свої інтереси.

"Одночасно «ОСТ-тара» уклала з нами контракт на постачання тари на п'ять років з можливістю подальшої пролонгації, - уточнила начальник відділу по зв'язках з громадськістю групи ОСТ Юлія Ісаєва .- Ну а Owens-Illinois зі свого боку взяла на себе зобов'язання з технічного дооснащення "ОСТ-тари" ". Варто відзначити, що, крім ОСТ, власним виробництвом тари мають у своєму розпорядженні зараз тільки два учасники російського алкогольного ринку: «Исток» встановив в Північній Осетії три лінії по виробництва пляшок, а «Веда» володіє заводом в Ленінградській області.

Учасники алкогольного ринку вважають дії групи ОСТ обгрунтованими.

«Тримати цілий завод тільки для власного виробництва невигідно, - міркує заступник генерального директора «Витоку» Олексій Сьомін .- Будь-який завод забезпечує вигідний рівень цін при хороших обсягах, а якщо обсяги падають, тримати його невигідно ». Інший учасник ринку у зв'язку з цим зазначає, що «Веда», продаючи тару стороннім покупцям, встановлює більш високі ціни, ніж профільні компанії.

«Професійні виробники тари стежать за розвитком галузі, модернізують виробництво. А приділяти належну увагу цьому напрямку, маючи основний бізнес в алкогольній галузі, непросто», - погоджується віце-президент «Російського алкоголю» Вадим Касьянов.

Рішення Owens-Illinois також можна прорахувати: світові лідери з виробництва скла активно виходять на російський ринок. Так, у травні 2004 року головний конкурент Owens-Illinois компанія Saint-Gobain придбала 85% акцій ВАТ «Скловолокно» в Гусь-Хрустальний, а в кінці вересня цього року збільшила частку в компанії «Кавмінстекло» з 9% до 60%. «OwensIllinois і Saint-Gobain - як BAT і Philip Morris на сигаретному ринку, завжди наступають один одному на п'яти », - коментує один з учасників ринку. Експерти пояснюють інтерес західних компаній до російського ринку скла короткими термінами окупності вкладень. «У Росії інвестиції окупаються в два рази швидше, ніж на Заході, - за чотири-п'ять років», - стверджує виконавчий директор Новочеркаського заводу «Актіс» (потужністю 110 млн пляшок на рік) Наталія Бібікова.

Олександр Чесноков відзначає також, що «Owens-Illinois отримала не тільки готове виробництво, але і клієнтську базу «ОСТ-тара», що створює основу для подальшої експансії на російський ринок».

Надалі, на його думку, Owens-Illinois може побудувати власний завод у Росії. Як приклад Чесноков призводить дії бельгійської компанії Glaverbel (виробника листового скла), яка в 1997 році купила пакет Борського скляного заводу, а у вересні 2005-го добудувала власну фабрику в Клину.

ГРУПА ОСТ - один з найбільших російських виробників напоїв, заснована в 1998 році. Володіє заводом з виробництва алкоголю «ОСТ-алко», заводом напоїв «ОСТ-аква» і спиртзаводом «Петровський». Основні алкогольні бренди - «Богородський», «Стольне», «Шустов'», безалкогольну серію представляють «Напої з Чорноголовці», слабоалкогольні коктейлі - «Джет» і Vintage і ін У 2004 році оборот групи перевищив $ 300 млн.

ЗАВОД «ОСТ-ТАРА» в Електросталі введений в експлуатацію в 2004 році. У його будівництво було інвестовано $ 55 млн. Потужність заводу - близько 260 млн скляних пляшок на рік. До недавнього часу 70% «ОСТ-тара» володіла група ОСТ; акції, що залишилися розподілені між неназваними приватними інвесторами. На підприємства групи ОСТ припадає близько 70% замовлень «ОСТ-тари».

Owens-Illinois, Inc. - Один з лідерів з виробництва скляних ємностей. Має у своєму розпорядженні більш ніж сотнею виробничих об'єктів в 23 країнах світу. ДЛя прикладу, оборот компанії в 2009 році склав $ 9,2 млрд.

Василь Дмитрієв
Ділова Газета «Бізнес»